У Пикуловичах обговорили об’єднання громад

DSC_01846 липня цього року, у народному Домі с.Пикуловичі відбулось громадське обговорення ініціативи Пустомитівської територіальної громади щодо добровільного об’єднання територіальних громад, участь в якому взяли близько 50 наших односельців.

На громадських слуханнях були присутніми: сільський голова с.Пикуловичі Володимир Марцінків та депутати сільської ради, депутат Пустомитівської районної ради – Микола Гвоздь, голова громадської організації “Перспективного розвитку с.Пикуловичі” – Ярема Олійник, голова ради молодих вчених відділу регіональної фінансової політики інституту регіональних досліджень ім. М.І. Долішнього Національної академії наук України – Андрій Пелехатий та помічник депутата Верховної Ради України Богдана Дубневича – Михайло Кравець.

Варто нагадати, що наша держава взяла курс на децентралізацію ще у 2014 році, затвердивши концепцію реформування місцевого самоврядування. В активній фазі реформа стартувала тільки з лютого 2015 року, з прийняттям Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”. За основу було взято польську модель децентралізації, яку адаптували для нашої країни.

То що ж таке ця децентралізація? Децентралізація – реформа місцевого самоврядування, яка передбачає об’єднання населених пунктів в об’єднані територіальні громади зі спільним органом місцевого самоврядування і відповідно – бюджетом. В процесі реформи суттєво зменшиться кількість сільських та селищних рад, їх замінять територіальні громади, які очолюватимуть голови. У кожному селі залишиться староста, що представлятиме інтереси свого населеного пункту у об’єднаній громаді. Головні принципи об’єднання – добровільна згода громад населених пунктів і фінансова спроможність громад. На місця передаються фінансові та інші повноваження у вигляді додаткових податків та інших платежів. Крім того, об’єднані громади отримають ряд повноважень, які раніше виконувались виключно на рівні районів.

Отож, громадське обговорення ініціативи добровільного об’єднання територіальних громад м.Пустомити та с.Пикуловичі розпочав сільський голова с.Пикуловичі Володимир Марцінків із представлення запрошених на громадські слухання гостей.

Далі обговорення ініціативи добровільного об’єднання Пустомитівської та Пикуловичівської територіальних громад продовжив представник інституту регіональних досліджень ім. М.І. Долішнього НАН України – Андрій Пелехатий, який проінформував усіх присутніх про перспективи такого об’єднання для обох громад. Адже, за словами пана Андрія – у разі об’єднання, обидві територіальні громади одержать відповідні повноваження та, одночасно, більші можливості і що саме головне – відповідальність перед своїми громадами. Основну увагу пан Андрій звернув на фінансову спроможність такої об’єднаної громади в разі об’єднання наших громад. Під час виступу Андрія Пелехатого усі присутні мали можливість задати йому  питання та отримати на них відповідь.

Після цього, слово взяв помічник депутата Верховної Ради України Богдана Дубневича – Михайло Кравець, який теж просив підтримати таке об’єднання територіальних громад, оскільки за проведеними ним підрахунками, така об’єднана територіальна громада буде фінансово спроможною, тобто зможе повністю, за рахунок отриманих доходів покрити свої видатки, а також матиме можливість отримати з державного бюджету значну субвенцію на реалізацію інфраструктурних проектів (ремонт доріг та освітлення, будівництво фапів, клубів, тощо).

Завершував це громадське обговорення сільський голова Володимир Марцінків, який повідомив, що пропозиція Пустомитівської територіальної громади щодо добровільного об’єднання територіальних громад буде подана на наступну сесію Пикуловичівської сільської ради для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи, яка має відбутись вже цієї п’ятниці, 08 липня 2016 року.

Доречно також вказати, що майже одночасно, а саме 24 червня цього року, пропозиція щодо об’єднання територіальних громад до громади нашого села надійшла і від Сороки-Львівської територіальної громади.

Нагадую, що на початковому етапі реформи планувалось створити Сороки-Львівську об’єднану територіальну громаду, до якої б мали увійти громади сіл Сороки-Львівські, Муроване, Гамаліївка, Кам′янопіль, Ямпіль, Пикуловичі та Борщовичі.

Проте, на громадські слухання представників Сороки-Львівської територіальної громади, як я зрозумів, навіть не запрошували!? Відповідно, їхню пропозицію не розглядали та не обговорювали. А так не повинно бути, позаяк громада села Пикуловичі мала б вивчити та обговорити усі пропозиції та врахувати усі аргументи “за” і “проти”, і лише тоді, з урахування думки більшості громади, приймати рішення про надання згоди на добровільне об’єднання.

Отож, вже цієї п’ятниці, 08 липня 2016 року, наші сільські депутати прийматимуть надзвичайно важливе для усіх нас рішення – надавати чи не надавати згоду на добровільне об’єднання з Пустомитівською територіальною громадою!

Від себе додам, що добровільне об’єднання територіальних громад це слушна ідея. Подібний шлях пройшли більшість європейських країн. Проте, у наших реаліях криються певні ризики.

Зокрема, це проблема добровільності. Якщо це добровільне об’єднання, то воно мусить бути добровільним. Натомість ми фактично бачимо тиск з боку виконавчої влади, оскільки закон визначає: не будете об’єднуватися – не отримаєте фінансування! То де ж тут добровільність?

Друга проблема – невизначеність стосовно майбутнього. Зміни до Податкового та Бюджетного кодексів щодо підтримки реформи внесені лише частково. Закон “Про добровільне об’єднання територіальних громад” відповідей на усі питання не дає.

Досі ніхто однозначно нам не може сказати, а що буде з надходженнями до місцевих бюджетів? Як їх ділитимуть? Які будуть видатки? Що буде з комунальною власністю? Як вона буде переоформлюватися? Що буде із землями, які знаходяться за межами населених пунктів? Чи будуть громади сіл ними розпоряджатися, чи знову ділитимуться в районі під видом об’єднаної територіальної громади?

Підсумовуючи зазначу, що зараз по суті є лише одні обіцянки. А що з того вийде – час покаже. Хай щастить!

Обговорити на форумі…