Подорож у минуле: Пикуловичі в 1987-91 роках! (ВІДЕО)

Шановні читачі сайту села Пикуловичі. Пропонуємо вашій увазі ексклюзивні відеозйомки нашого села тридцятирічної давності – у далеких 1987, 1988 та 1991 роках.

Проглянувши цей любительський відеофільм ви зможете ознайомитись з побутом наших односельчан і побачите як тоді виглядало наше село. Для багатьох жителів нашого села це буде такий собі екскурс в минуле. Мабуть дехто з Вас можливо упізнають своїх родичів та знайомих, багато з котрих якщо не значно подорослішали, то постаріли а декого вже й немає серед живих.

Перша зйомка датується 8 листопада 1987 року. Тоді празник в селі святкували на Дмитра – саме 8 листопада. Коли оператор проїжджав через село можна побачити що на багатьох хатах висіли червоні, радянські прапори яких людей змушували вивішувати на святкування дня жовтневої революції який святкували за день до «празника в селі» 7 листопада. Так червоний прапор висів на будівлі єдиного на той час магазину в Пикуловичах та «Малої школи» де навчались діти з 2-го по 4-і класи. Тепер це будівля Пикуловичівської сільської ради. Ще один радянський прапор «майорів» на будівлі Пикуловичівського клубу. У клубі на цей час в Пикуловичах крутили не тільки дискотеки але й кіна куди сходились жителі з цілого села щоб подивитись якийсь цікавий фільм. Також там знаходилась сільська бібліотека, до котрої будь-який житель села міг прийти щоб взяти книжку для читання. За клубом також ледь видніється приміщення теперішнього «синього магазину». А за cовєтів, це була перукарня куди приходили жителі нашого села для «модної стрижки».

Наступна зйомка датується вже 8 листопада 1988 року. Як можна побачити, у селі лежав перший сніг і біля церкви правиться служба. На цей час в Пикуловичах була лише одна церква до котрої ходили жителі зі всього села. Церква в Пикуловичах як і всі інші церви в українських селах перебувала під юрисдикцією Російської Православної Церкви. Греко-Католицька Церква на цей час була в підпіллі. Багато дітей котрі ходили до церкви у цей час мабуть добре пам’ятають як вчителі зі школи стояли біля воріт церкви і вписували прізвища своїх учнів. А вже на наступний день, «малих грішників радянського режиму» директор школи та вчителі викликали на «лінійку» і картали їх за те що ходили з батьками до церкви днем раніше, оскільки радянським жовтенятам та піонерам не місце в церкві. Тепер у таке важко повірити а колись таке було! Цікавим є і те як одягались жителі села. Убрання усіх жителів практично не відрізнялось оскільки мабуть купувалось в одних і тих же магазинах. А ще, по селі їздили лише одні Москвичі та Жигулі і ви там не побачите жодної іномарки. Також, вздовж села ви зможете побачити справжні дорожні знаки, котрі десятиліттями були відстутніми у нашому селі і лише нещодавно їх знову було встановлено.

І останній уривок відеозйомки було знято теж на празник в селі проте вже 8 січня 1991 року. Україна ще була у складі Радянського Союзу однак біля Борщовицької сільської ради вже майорів український синьо-жовтий прапор. На цей час у Пикуловичах ще не було своєї сільської ради і жителі села вирішували усі свої питання саме в сільраді в Борщовичах. Радянський Союз доживав свої останні місяці і вже наступила певна релігійна свобода. Саме тоді Греко-Католицька Церква вийшла з підпілля і Пикуловчани відмовившись від юрисдикції Російської Православної Церкви розділились на дві релігійні громади – Українських Греко-Католиків та Православних Української Автокефальної Церкви. Церкву в Пикуловичах (під горою) було переосвячено саме в Греко-Католицьку 8 січня на Марії і відтоді по сьогоднішній день в селі почали святкувати празник саме в цей день. Віряни ж української Православної автокефальної церкви взялись за оновлення бувшого Римо-Католицького костелу, будівля якого на протязі п’ятдесяти років простою була вкрай занедбаному стані. До 1990 року його приміщення використовувалось для магазину меблів і зазнало значних пошкоджень. Після проведення капітального ремонту ця будівля храму теж була освячена саме 8 січня. Таким чином віряни обох конфесій вирішили святкувати празник у своєму селі разом в один і той же день! Обидва собори в селі носять ім’я Пресвятої Богородиці Марії.

Сподіваємось, ви отримаєте велике задоволення від перегляду цього любительського відео. Не забудьте запросити до перегляду своїх батьків, родичів та знайомих.

Переглянути відео та ознайомитись з його вмістом можна нижче:

ЗМІСТ ВІДЕО:

00:00 Приїзд в Пикуловичі на празник – 8 листопада 1987 року

02:10 Церква в Пикуловичах. На цей час це була єдина церква на все село і належала Православній Церкві Московського Патріархату. Греко-Католицька Церква на цей час була в підпіллі.

08:29 Цвинтар в Пикуловичах

14:42 По службі в Церкві.

14:54 Поїздка через село Пикуловичі до Борщович. Можна побачити як у 1987 році виглядало село Пикуловичі. У селі на багатьох хатах ще висять радянські червоні прапорі які вивішували на День Жовтневої Революції який святкували 7 листопада.

17:29 Пикуловичівський магазин. (Тепер це Пикуловичівська Сільська Рада) На цей час це був єдиний магазин на все село. Будинок розділяв магазин та молодша школа де навчались діти з 2 по 4 класи. На ньому теж висів червоний радянський прапор.

18:21 Пикуловичівський клуб. У ньому навіть показували кіна! Цей будинок розділяв клуб та сільська бібліотека. Так, у нашому селі навіть була своя власна бібліотека! Також зверніть увагу на дорожній знак. В Пикуловичах навіть були й вони. І звісно, червоний радянський прапор «майорів» над клубом теж.

20:41 В’їзд до села Борщовичі.

22:30 Борщовицька лікарня.

22:45 РІК ПОТОМУ. Святкова служба в церкві в Пикуловичах 8 листопада 1988 року. Можна почути що в церкві служба правиться українською мовою, хоча церква й належали до РПЦ. Зверніть увагу як пристально наші односельчани дивляться на оператора. На цей час людина з відеокамерою була чимось незвичним для наших односельчан.

27:08 Люди співають Многая Літа.

28:02 Хресна Хода навколо церкви.

35:30 Фільварок в Пикуловичах.

35:59 2 грудня 1990 року. Вид на ранковий Львів.

36:55 ТРИ РОКИ ПОТОМУ… Приїзд до Пикулович на празник але вже 8 січня 1991 року. У цей час Радянський Союз доживав свої останні місяці і вже наступила певна релігійна свобода. Саме тоді Греко-Католицька Церква вийшла з підпілля і Пикуловчани відмовившись від юрисдикції Російської Православної Церкви розділились на дві релігійні громади – Українських Греко-Католиків та Православних Української Автокефальної Церкви. Церкву в Пикуловичах (під горою) було переосвячено саме в Греко-Католицьку 8 січня на Марії і відтоді в селі почали святкувати празник саме в цей день. Пізніше віряни Православної автокефальної церкви теж освятили свій храм (в колишньому Римо-Католицькому костелі) теж 8 січня щоб святкувати празник села разом зі своїми односельчанами греко-католицької церкви.

37:46 Ось так виглядав Храм Української Автокефальної Церкви в Пикуловичах, який віряни взялись відновлювати після розподілу релігійних громад в Пикуловичах. До цього будівля храму була в дуже занедбаному стані і дане приміщення використовувалось як меблевий магазин. Завдяки зусиллям вірян, храм вдалося повністю відбудувати.

37:58 Стара школа в Пикуловичах.

38:08 Біля лісництва в Борщовичах. Пам’ятна табличка між Пикуловичами та Борщовичами котра вказувала рік заснування села Пикуловичі 1242 року. Скоріш за все цю дату було обрано оскільки приблизно в цей час у 1240 році по деяким припущенням істориків було засновано місто Львів. (Офіційною датою заснування Львова прийнято вважати 1256 рік) Перші згадки про село Пикуловичі датуються лише 1464 роком.

38:42 Борщовицька сільська рада та клуб які збудували за три роки до цього у 1988 році. Також можна побачити костел. У селі вже майорить український синьо-жовтий прапор, хоча на цей час Україна ще була частиною Радянського Союзу. Як відомо Україна проголосила про свою незалежність тільки за вісім місяців від дати цієї зйомки 24 серпня 1991 року.

38:49 Бощовицький костел. Так і не змінився за останніх тридцять років.

39:32 Пикуловичівська «стара» школа.

40:27 Пикуловичівська «нова» школа. Як відомо, цю школу було збудовано за 2 роки до цього, у 1989 році.

41:39 Пикуловичівський вертеп. Звичаї коли вертеп зупиняв машини вже були й тоді.

43:50 Коляда вертепу у далекому 1991 році.

45:33 Греко-Католицька церква у Пикуловичах. Чути як середині церкви правиться служба.

46:40 Різдвяна літургія в середині церкви.

47:29 Огляд внутрішнього інтер’єру церкви.


Обговорити на форумі…